Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Testy owulacyjne - jak wyznaczyć dni płodne?

2023-06-05
Testy owulacyjne - jak wyznaczyć dni płodne?

Masz problemy z zajściem w ciąże? Co najmniej jedna na sześć par mają problemy z szybkim zajściem w ciążę. Badania wykazują, że długie starania mogą być spowodowane próbami w nieodpowiednim momencie. Problemem może okazać się fakt, iż kobieta jest płodna tylko około 5 dni w cyklu a najbardziej płodny okres to tylko dwa dni podczas owulacji. Czas współżycia jest zatem bardzo ważny podczas starań o dziecko.

Jak wspomóc starania o ciążę? Prostym i szybkim sposobem na zidentyfikowanie najlepszego czasu na współżycie jest korzystanie z testów owulacyjnych.

Testy owulacyjne obecnie występują w dwóch wersjach – paskowe testy owulacyjne jednorazowego użytku wykrywające hormon LH w moczu oraz  mikroskopy owulacyjne wielokrotnego użytku do wyznaczenia dni płodnych za pomocą obserwacji śliny.

Najpopularniejszą wersją badania dni płodnych w cyklu kobiety jest stosowanie jednorazowych testów owulacyjnych. Tego typu testy wykrywają obecność hormonu luteinizującego (LH) w moczu kobiety, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zbliżającej się owulacji. Jest to doskonały sposób wspomagania dla kobiet starających się o dziecko.

Testy owulacyjne dostępne na rynku różnią się między sobą m.in. czułością. Najbardziej polecane są testy o czułości 20-30 mlU/ml. Takie testy posiadają ok. 99% dokładności. Wynik badania otrzymujemy w ciągu kilku minut.

 

Co to jest owulacja?

Owulacja to czas, kiedy dojrzałe jajo opuszcza jajnik i przedostaje się do jajowodu gotowe do zapłodnienia. W celu zapłodnienia plemnik musi dotrzeć do jajeczka w ciągu 24 godzin od czasu gdy opuściło ono jajnik. Natychmiastowo tuż przed owulacją organizm produkuje ogromne ilości hormonu LH, który wywołuję uwolnienie jajeczka z jajnika. Wzrost poziomu LH najczęściej przypada na środek cyklu menstruacyjnego. To właśnie w tym czasie są największe szanse na zajście w ciążę. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, iż wzrost LH oraz sama owulacyjna może nie wystąpić podczas każdego cyklu.

Testy owulacyjne to szybkie, jednoetapowe badanie przepływu immunologicznego dla wykrycia wzrostu wydzielania hormonu LH poprzez badanie moczu. Wykrycie wzrostu LH sygnalizuję, iż do owulacji dojdzie w ciągu kolejnych 24-36 godzin. Test wykorzystuje kombinację przeciwciał, w tym monoklonalnych przeciwciał LH do selektywnego wykrywania podwyższonego poziomu LH.

 

Jak wykonać badanie owulacji i co wpływa na wynik ?

Testy owulacyjne paskowe pozwalają wykonać badanie w sposób szybki i łatwy.

Badanie wykonuje się podobnie jak badanie testem ciążowym z moczu, jednak w przeciwieństwie do testów ciążowych nie należy używać do badania próbki pobranej z porannego moczu. Może to wpłynąć na wyniku testu. Innymi czynnikami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na wiarygodność testu są: alkohol, doustne środki antykoncepcyjne, karmienie piersią czy ciąża.

Najlepiej jest przeprowadzić badanie w godzinach 10-20. Zaleca się wykonywanie testu zawsze o tej samej porze. Ponadto ważne  jest aby nie przyjmować płynów na ok. 2 godziny przed wykonaniem badania.

 

Kiedy zacząć badania testem owulacyjnym?

Aby wyznaczyć odpowiedni czas na rozpoczęcie badania należy określi długość cyklu menstruacyjnego.

Długość cyklu oblicza się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego poprzedzającego pierwszy dzień kolejnej miesiączki.

W przypadku nieregularnych cykli, należy wyznaczyć średnią długość cykli z ostatnich miesięcy. W zależności od długości cyklu badania rozpoczyna się między 5 a 23 dniem cyklu.

Warto wiedzieć. Do badania nie wykorzystuj porannego moczu. Wykonuj badania najlepiej zawsze o tej samej porze dnia. Ogranicz przyjmowanie płynów na 2 godziny przed badaniem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
5
2024-04-01
Super - zamówienie dostarczone błyskawicznie.

Wszystko dla par starających się o dziecko.

Zastanawiasz się, jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Być może borykasz się z trudnościami w zajściu w ciążę lub niepłodnością? Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań, takich jak produkty dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy planują powiększenie rodziny.

Decyzja o rozszerzeniu rodziny to wyjątkowy moment, a początek zawsze zaczyna się od naturalnego planowania rodziny, czyli zajścia w ciążę w sposób naturalny. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy występują dni płodne oraz owulacja, ponieważ to właśnie w tych okresach istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Najprostszym sposobem na śledzenie dni płodnych jest stosowanie domowych testów owulacyjnych lub dyskretnego mikroskopu owulacyjnego. Alternatywnie, można zastosować metody NPR, takie jak metoda termiczna i termometr owulacyjny. W celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto rozważyć zakup produktów, które wspomagają proces zapłodnienia i poprawiają płodność.

Suplementacja witaminami, które pomagają poprawić płodność u kobiet i jakość nasienia u mężczyzn, jest szczególnie polecana przy niepłodności męskiej. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który wspomaga proces zapłodnienia poprzez naśladowanie naturalnego śluzu płodnego, ułatwiając plemnikom dotarcie bezpiecznie do jajeczka i zwiększając szanse na zajście w ciążę.

Kiedy starania przynoszą rezultaty, przychodzi moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w ciąży. Szybko i dokładnie można to sprawdzić w domowych warunkach, korzystając z testów ciążowych (paskowych, kasetkowych lub strumieniowych). Instrukcje wykonania testu znajdziesz w dołączonej ulotce.

Trzymamy kciuki za pozytywny wynik! Powodzenia w Twojej drodze do rodzicielstwa.
pixel