Poprawa męskiej płodności - poradnik dla mężczyzn
Osoby dążące do bycia rodzicami sięgają po różnorakie metody pomagające zajść w ciążę.
Co 6 parę dotyka problem związany z poczęciem dziecka. Bardzo często skupia się wtedy na odpowiedniej suplementacji kobiet, zapominając o tym, że ogromną rolę odgrywa tryb życia i dieta mężczyzny. Przyczyna niepłodności może leżeć w jednakowym stopniu po obu stronach i obie strony mają wpływ na zniwelowanie problemu. Istnieje wiele czynników, od których zależy jakość materiału genetycznego, przekazywanego przez mężczyznę. Z badań wynika, iż na przestrzeni lat znacznie obniżyły się parametry nasienia mężczyzny. Stale zmniejszająca się płodność mężczyzn staje się problemem cywilizacyjnym. Pomimo ogromnej skali zjawiska, mężczyźni do badań podchodzą niechętnie i z rezerwą. Jest to błąd i należy zachęcać i uświadamiać partnera o jego roli w leczeniu niepłodności. Przyczyny męskiej niepłodności są różne, ale większość z nich można leczyć. Może być to np. niewydolność jąder, zmiany hormonalne, zaburzenia wzwodu i ejakulacji. Równie często obniżona płodność zależy od nieprawidłowego trybu życia. Wystarczy zmienić swoje złe nawyki, aby znacznie polepszyć jakość plemników.
15 mln - tyle co najmniej powinna wynosić prawidłowa liczba plemników w 1 ml ejakulatu.
Przy czym co najmniej 50% plemników powinno przejawiać ruch postępowy a 25% ruch szybki postępowy. Minimum 15% wszystkich plemników powinny tworzyć plemniki prawidłowe. Gdy parametry są zachwiane, mówi się o obniżeniu płodności mężczyzny.
Czynniki przyczyniające się do obniżenia jakości nasienia.
Nieodpowiednia dieta
Dieta mężczyzny jest równie ważna jak prawidłowe odżywanie kobiety. Ze swojej diety mężczyzna powinien wyeliminować fast foody i ograniczyć potrawy bogate w tłuszcze nasycone. Powinna za to być ona bogata w witaminy a szczególnie w C, E, B6, D3, B2, B12.
Kolejny bardzo ważny składnik to L-karnityna. Jej rola w procesie metabolizmu energetycznego plemników jest nieoceniona. Ma ogromny wpływ na ilość produkowanych plemników, ich ruchliwość i stężenie. Bogate w ten składnik jest czerwone mięso, ale także niektóre owoce. L- arganina to aminokwas, który również ma ogromny wpływ na jakość nasienia. Do niepłodności może się przyczynić także niedobór cynku. Cynk powoduje wzrost testosteronu i poprawia gęstość komórkową spermy. Równie ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego, L- glutationu oraz selenu.
Na polskim rynku dostępne są preparaty, które posiadają wymienione wyżej składniki. Jednym z nich jest FertilMan Plus, suplement diety bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy wspomagające płodność mężczyzny. Czas potrzebny do zapewnienia dojrzałości nasienia wynosi średnio 3 miesiące. Mężczyzna powinien więc przyjmować FertilMan Plus na 3 miesiące przed planowaną ciążą partnerki. Preparat zawiera związki, które znacznie poprawiają jakość spermy, ich działanie zostało naukowo udowodnione.
Brak ruchu
W obecnych czasach obserwuje się tendencję do prowadzenia siedzącego trybu życia.
Mężczyzna starający się o dziecko powinien zadbać o swoją kondycję fizyczną. Warto poświęcić czas 2-3 razy w tygodniu na wysiłek fizyczny. Może być to bieganie, pływanie, czy siłownia. Nie dość, że ćwiczenia polepszają ogólne samopoczucie, to jeszcze dotleniają organizm, przeciwdziałają wielu chorobom i wspomagają płodność. Ciągłe siedzenie w domu przed telewizorem czy komputerem znacznie obniża płodność.
Przegrzewanie jąder
Temperatura jąder powinna być o 4 stopnie niższa od ogólnej temperatury ciała. W przeciwnym razie, jądra zostają nadmiernie przegrzane i dochodzi do zaburzenia produkcji plemników i pogorszenia jakości spermy. Do wzrostu temperatury jąder dochodzi podczas trzymania na kolanach laptopa, częstym korzystaniu z sauny oraz prowadzeniu samochodu. Warto więc unikać tych rzeczy, gdy staramy się o dziecko.
Mężczyzna narażony na nadmierne przegrzewanie jąder może się zaopatrzyć w chłodzące plastry FertilMate. Pomagają one zachować odpowiednią temperaturę do przeprowadzenia procesu spermatogenezy.
Używki
Alkohol wpływa negatywnie na funkcjonowanie jąder, znacznie zmniejsza liczbę produkowanych plemników, ale także prowadzi do ich uszkodzenia. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do wad rozwojowych dziecka. Wpływa negatywnie na ilość testosteronu oraz na przyswajanie cynku, który odgrywa istotną rolę w poprawieniu płodności u mężczyzn.
O niekorzystnym działaniu papierosów na zdrowie mówi się coraz więcej. Nie bez znaczenia jest także ich wpływ na płodność. Palenie papierosów zmniejsza liczbę produkowanych plemników aż o 23% i znacznie upośledza ich ruchliwość utrudniając moment zapłodnienia. Ponadto paląc, mężczyzna naraża swoją partnerkę na wdychanie toksyn, staje się ona bierną palaczką.
Lekarze zwracają uwagę na problem jakim jest przyjmowanie przez niektórych mężczyzn sterydów. Przyczynia się to do znacznego obniżenia płodności, a ich długotrwałe stosowanie prowadzi do zaniku jąder.
Każdy świadomy i odpowiedzialny partner powinien zdawać sobie sprawę z istnienia czynników mających negatywny wpływ na płodność i starać się zmienić złe nawyki, aby zwiększyć szansę na zajście kobiety w ciążę.