Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obserwacja śluzu płodnego. Prosty sposób wyznaczenia dni płodnych

2023-06-05
Obserwacja śluzu płodnego. Prosty sposób wyznaczenia dni płodnych

Chcesz w prosty sposób dowiedzieć się w jakiej fazie cyklu się znajdujesz? Obserwuj swój śluz!

Starając się o dziecko bardzo ważne jest dla Ciebie określenie dni płodnych. To wtedy szanse na zapłodnienie są największe. Kobieta jest płodna jedynie przez około 4 % swojego życia. Warto więc nauczyć się badać swój śluz, aby bez problemu rozpoznawać owulację.

Śluz płodny jest ogromnie ważny, ponieważ to właśnie on chroni plemniki, odżywia je i umożliwia im ruchliwość. W innych dniach, w kwaśnym środowisku pochwy, plemniki by nie przeżyły.

 

Fazy cyklu i rodzaj śluzu, jaki w nich występuje.

Faza przedowulacyjna

W tej fazie, na skutek działania estrogenów, odbudowana zostaje błona śluzowa po krwawieniu miesiączkowym. Dojrzewają w niej także pęcherzyki jajnikowe, z których najbardziej dominujący rozwija się jako pęcherzyk Graafa.

Śluzu nie ma wcale lub jest go mało, jest białawy, mętny, lepki, niepłodny.

 

Owulacja

Faza płodna zaczyna się w momencie, gdy komórka jajowa opuszcza jajnik i przedostaje się do jajowodu. Jeśli nie zostanie ona zapłodniona w ciągu 24 godzin- obumiera. Plemniki mogą żyć w śluzie płodnym od 3 do 5 dni, dlatego też na kilka dni przed i po owulacji może dojść do zapłodnienia.

 

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz płodny jest rozciągliwy, przeźroczysty i śliski. Podobny jest konsystencją do białka jaja kurzego i daje się rozciągnąć pomiędzy dwoma palcami. Jego obecność oznacza zbliżającą się owulację.

 

Faza poowulacyjna

Trwa zwykle około 14 dni. Głównym hormonem występującym w tej fazie jest progesteron, który przygotowuje pochwę do  zagnieżdżenia się zapłodnionej wcześniej komórki jajowej. Jeśli do zagnieżdżenia nie dojdzie, błona śluzowa zaczyna się złuszczać, wchodząc w fazę krwawienia miesiączkowego.

W tej fazie występuje śluz niepłodny. Śluzu jest mało, jest białawy, a jego konsystencja jest lepka.

 

Obserwacja śluzu to metoda bardzo łatwa i nie jest czasochłonna, jednak musisz pamiętać, że nie daje ona 100% gwarancji, że uda Ci się trafić w dzień owulacji. Przyjmowanie niektórych lekarstw, mylenie śluzu płodnego ze śluzem wynikającym z podniecenia, albo mała ilość śluzu u niektórych kobiet może utrudnić obserwację. Na rynku dostępne są testy owulacyjne, które pomogą Ci w prosty sposób wykryć owulację.

Warto poznawać swój organizm, starać się dookreślić na kiedy mniej więcej przypada owulacja i próbować w tym czasie starać się o dziecko. Gdy będziesz świadoma procesów zachodzących w Twoim organizmie, szanse na poczęcie będą na pewno dużo większe!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
5
2024-04-01
Super - zamówienie dostarczone błyskawicznie.

Wszystko dla par starających się o dziecko.

Zastanawiasz się, jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Być może borykasz się z trudnościami w zajściu w ciążę lub niepłodnością? Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań, takich jak produkty dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy planują powiększenie rodziny.

Decyzja o rozszerzeniu rodziny to wyjątkowy moment, a początek zawsze zaczyna się od naturalnego planowania rodziny, czyli zajścia w ciążę w sposób naturalny. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy występują dni płodne oraz owulacja, ponieważ to właśnie w tych okresach istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Najprostszym sposobem na śledzenie dni płodnych jest stosowanie domowych testów owulacyjnych lub dyskretnego mikroskopu owulacyjnego. Alternatywnie, można zastosować metody NPR, takie jak metoda termiczna i termometr owulacyjny. W celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto rozważyć zakup produktów, które wspomagają proces zapłodnienia i poprawiają płodność.

Suplementacja witaminami, które pomagają poprawić płodność u kobiet i jakość nasienia u mężczyzn, jest szczególnie polecana przy niepłodności męskiej. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który wspomaga proces zapłodnienia poprzez naśladowanie naturalnego śluzu płodnego, ułatwiając plemnikom dotarcie bezpiecznie do jajeczka i zwiększając szanse na zajście w ciążę.

Kiedy starania przynoszą rezultaty, przychodzi moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w ciąży. Szybko i dokładnie można to sprawdzić w domowych warunkach, korzystając z testów ciążowych (paskowych, kasetkowych lub strumieniowych). Instrukcje wykonania testu znajdziesz w dołączonej ulotce.

Trzymamy kciuki za pozytywny wynik! Powodzenia w Twojej drodze do rodzicielstwa.
pixel