Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był najbardziej wiarygodny?

2023-06-05
Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był najbardziej wiarygodny?

Każda kobieta starająca się o dziecko doskonale wie, jak intensywne emocje towarzyszą jej  w czasie oczekiwania na wspaniałą wiadomość o noszeniu pod swoim sercem nowego życia.

Nadzieja, radość i obawa, to bardzo silne przeżycia wewnętrzne, jakie występują u przyszłych matek. Osoby spodziewające się dziecka pragną jak najszybciej zyskać pewność, że ich starania osiągnęły pozytywny rezultat.

Szybką, tanią, ogólnie dostępną i skuteczną metodą na uzyskanie takiej informacji są testy ciążowe.

Rodzic stojący przed wyborem testu, ma do dyspozycji szeroki wachlarz produktów tego typu dostępnych na polskim rynku. Warto wiedzieć jakimi wytycznymi powinni się sugerować przy zakupie odpowiedniego testu ciążowego oraz kiedy go wykonać, aby zwiększyć wiarygodność wyniku.

Ze względu na sposób stosowania testy możemy podzielić na:

  • Płytkowe- próbkę moczu pobiera się specjalną pipetą zamieszczoną w opakowaniu testu a następnie umieszcza się ją w okienku próbki na teście.
  • Paskowe- test paskowy zanurza się w pojemniku z moczem na czas ok. 4 min, następnie można odczytać wynik.
  • Strumieniowe- aby prawidłowo wykonać test, należy zanurzyć go na kilka sekund pod strumieniem moczu, zdejmując uprzednio nakładkę. Następnie powinno się nałożyć nakładkę z powrotem i położyć test na płaskiej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach.
  • Cyfrowe- zawierają cyfrowe wskaźniki, które informują o pozytywnym bądź negatywnym wyniku testu.

Oprócz tego, że testy możemy podzielić ze względu na sposób ich stosowania, to- co bardziej istotne dla przyszłych rodziców, testy można pogrupować biorąc pod uwagę ich czułość.

Czym jest czułość w testach, jak się ją mierzy i dlaczego ma ona tak duże znaczenie?

Kiedy w organizmie kobiety zagnieżdża się zarodek w jej moczu wzrasta poziom hCG- hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową, który podtrzymuje ciążę, a jego obecność wzrasta gwałtownie do 3 miesiąca ciąży, po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu. To właśnie obecność tego hormonu w moczu świadczy o pozytywnym wyniku testu ciążowego. Należy pamiętać, że zagnieżdżenie zarodka następuję około  6- 8 dni po zapłodnieniu, więc wcześniejsze robie testu jest nieskuteczne.

Testy dostępne na rynku są bardziej lub mniej czułe na występowanie hCG w moczu.

Pod względem czułości producenci oferują 3 rodzaje testów: 10mlU/ml, 25mlU/ml, 30mlU/ml. Im niższa jednostka, tym test można wykonać wcześniej.

Test który najszybciej wykryje ciążę, to test o czułości 10mlU/ml- oznacza to, że test jest na tyle czuły, że jest w stanie wykryć już 10 mlU hormonu hCG w moczu. Takie stężenie hCG występuje w organizmie kobiety, która jest w 2- 3 dniu ciąży. Test wykrywa już 3 dniową ciążę i można zrobić go nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Test o czułości 25mlU/ml-  wykrywa 6 dniową ciążę. Również można wykonać go przed spodziewaną miesiączką.

Test ciążowy o czułości 30mlU/ml powinien wykryć tygodniową ciążę, jednak aby mieć 100% pewność warto wykonać test 2 tygodnie po zapłodnieniu. Jeśli mocz jest rozcieńczony, test może bowiem nie wykryć hCG.

Lekarze ginekolodzy są jednak zdania, że najlepiej wykonać test dopiero w dniu, w którym nie pojawi się pierwsza spodziewana miesiączka. Wtedy wynik będzie najbardziej pewny, ciężko bowiem określić kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Producenci testów podkreślają, że ważne jest, aby test wykonać z pierwszego porannego moczu- zawiera on wtedy największe stężenie hCG.

Prawidłowo wykonany test ciążowy daje aż 99% prawdopodobieństwa uzyskania prawdziwego wyniku. Warto pamiętać, aby przed użyciem przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do testu, testy różnią się bowiem od siebie i do prawidłowego użycia niezbędna jest wiedza zamieszczona na ulotce informacyjnej.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-12
Szybko sprawnie ,Polecam
2024-02-07
.

Wszystko dla par starających się o dziecko.

Zastanawiasz się, jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Być może borykasz się z trudnościami w zajściu w ciążę lub niepłodnością? Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań, takich jak produkty dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy planują powiększenie rodziny.

Decyzja o rozszerzeniu rodziny to wyjątkowy moment, a początek zawsze zaczyna się od naturalnego planowania rodziny, czyli zajścia w ciążę w sposób naturalny. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy występują dni płodne oraz owulacja, ponieważ to właśnie w tych okresach istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Najprostszym sposobem na śledzenie dni płodnych jest stosowanie domowych testów owulacyjnych lub dyskretnego mikroskopu owulacyjnego. Alternatywnie, można zastosować metody NPR, takie jak metoda termiczna i termometr owulacyjny. W celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto rozważyć zakup produktów, które wspomagają proces zapłodnienia i poprawiają płodność.

Suplementacja witaminami, które pomagają poprawić płodność u kobiet i jakość nasienia u mężczyzn, jest szczególnie polecana przy niepłodności męskiej. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który wspomaga proces zapłodnienia poprzez naśladowanie naturalnego śluzu płodnego, ułatwiając plemnikom dotarcie bezpiecznie do jajeczka i zwiększając szanse na zajście w ciążę.

Kiedy starania przynoszą rezultaty, przychodzi moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w ciąży. Szybko i dokładnie można to sprawdzić w domowych warunkach, korzystając z testów ciążowych (paskowych, kasetkowych lub strumieniowych). Instrukcje wykonania testu znajdziesz w dołączonej ulotce.

Trzymamy kciuki za pozytywny wynik! Powodzenia w Twojej drodze do rodzicielstwa.
pixel