Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obliczyć dni płodne - wyznacz owulację termometrem

2023-06-05
Jak obliczyć dni płodne - wyznacz owulację termometrem

Podstawowa temperatura ciała (PTC) u kobiet miesiączkujących zmienia się w czasie cyklu miesiączkowego. Wzrost poziomu progesteronu we krwi sprawia, że rośnie ciepłota ciała kobiety.

Mierzenie PTC służy w rozpoznawaniu faz płodności i niepłodności, pozwala stwierdzić czy i kiedy doszło do owulacji (lub odkryć zaburzenia owulacji).

Do pomiaru PTC używa się termometru owulacyjnego (jest najbardziej dokładny).

Przyszłym mamom metoda pomiaru temperatury pomaga ustalić dni płodne, najlepszy czas na poczęcie.

Podstawowe zmiany temperatury podczas cyklu:

W pierwszej fazie cyklu (przed owulacją) temperatura jest niska, zazwyczaj oscyluje wokół 36, 5° C. Na krótko przed owulacją wzrasta o ok. 0,4 do 1,6° C. W czasie owulacji temperatura jest podwyższona i utrzymuje się na takim poziome w ciągu 12- 14 dni. Przed zbliżającą się miesiączką podstawowa temperatura ciała zaczyna powoli spadać.

Jeżeli temperatura nie zmienia się, nie wzrasta powyżej 37° C, zachodzi prawdopodobieństwo cykli bezowulacyjnych. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Różnice podstawowej temperatury ciała w trakcie cyklu są indywidualne dla każdej kobiety.

[sidebar name='Produkty']

Dzięki mierzeniu PTC można rozpoznać:

  • dni płodne w cyklu
  • fazę niepłodności poowulacyjnej (bezwzględnej)
  • fazę niepłodności przedowulacyjnej (względnej)
  • pozostałe prawdopodobne dni płodne

Jak mierzyć podstawową temperaturę ciała?

  1. Pomiar PTC może być wykonywany w jednym cyklu zawsze w tym samym miejscu, stosując tą samą metodę: doustną (pod językiem), dopochwową, doodbytniczą oraz mierzenia pod pachą (najmniej polecana).
  2. Zawsze należy mierzyć temperaturę o tej samej porze, najlepiej zaraz po przebudzeniu, po co najmniej 3 godzinach snu. Przed pomiarem należy unikać wysiłku, również wstawania z łóżka. Regularność jest bardzo ważna ponieważ w ciągu doby temperatura ulega zmianie.
  3. Przez cały cykl należy używać tego samego termometru, po zakupie nowego należy zaczekać do końca cyklu i zacząć używać go od nowego cyklu.

Kalendarz owulacyjny

Ten kalendarz pomoże Ci śledzić cykl owulacji i określić dokładny jej moment.

Odczyty temperatury zapisuj w swoim kalendarzu codziennie. Oprócz pomiarów PTC warto wpisywać inne czynniki, które mogą wpływać na wyniki pomiarów.

Należy pamiętać, że wiele czynników może wpłynąć na zmianę temperatury sprawiając, że pomiary nie będą wiarygodne.

Na pomiar temperatury mogą wpływać: leki, alkohol, stres, gorączka, duży wysiłek psychiczny i fizyczny, podróż, zmiana klimatu jak i również inna godzina pomiar

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
5
2024-03-12
Szybko sprawnie ,Polecam

Wszystko dla par starających się o dziecko.

Zastanawiasz się, jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Być może borykasz się z trudnościami w zajściu w ciążę lub niepłodnością? Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań, takich jak produkty dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy planują powiększenie rodziny.

Decyzja o rozszerzeniu rodziny to wyjątkowy moment, a początek zawsze zaczyna się od naturalnego planowania rodziny, czyli zajścia w ciążę w sposób naturalny. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy występują dni płodne oraz owulacja, ponieważ to właśnie w tych okresach istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Najprostszym sposobem na śledzenie dni płodnych jest stosowanie domowych testów owulacyjnych lub dyskretnego mikroskopu owulacyjnego. Alternatywnie, można zastosować metody NPR, takie jak metoda termiczna i termometr owulacyjny. W celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto rozważyć zakup produktów, które wspomagają proces zapłodnienia i poprawiają płodność.

Suplementacja witaminami, które pomagają poprawić płodność u kobiet i jakość nasienia u mężczyzn, jest szczególnie polecana przy niepłodności męskiej. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który wspomaga proces zapłodnienia poprzez naśladowanie naturalnego śluzu płodnego, ułatwiając plemnikom dotarcie bezpiecznie do jajeczka i zwiększając szanse na zajście w ciążę.

Kiedy starania przynoszą rezultaty, przychodzi moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w ciąży. Szybko i dokładnie można to sprawdzić w domowych warunkach, korzystając z testów ciążowych (paskowych, kasetkowych lub strumieniowych). Instrukcje wykonania testu znajdziesz w dołączonej ulotce.

Trzymamy kciuki za pozytywny wynik! Powodzenia w Twojej drodze do rodzicielstwa.
pixel