Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cykle bezowulacyjne – jak je rozpoznać?

2023-06-05
Cykle bezowulacyjne – jak je rozpoznać?

Wokół cykli bezowulacyjnych narasta wiele pytań i wątpliwości. Naukowcy twierdzą, że już po 25 roku życia mogą wystąpić cykle bezowulacyjne. Nie da się również ukryć, że brak owulacji lekarze postrzegają jako najczęstszą przyczynę żeńskiej niepłodności. Skąd kobieta może wiedzieć czy wystąpiła u niej owulacja czy też nie?

 

Dojrzewanie komórki jajowej

Liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed narodzinami, jest to od 700 tysięcy do nawet 2 milionów, jednakże spora część z nich ulega zwyrodnieniu. Wraz z początkiem dojrzewania płciowego, uwalniane są tylko dojrzałe komórki jajowe - i tak dzieje się aż do menopauzy.W pierwszych dniach cyklu miesięcznego dojrzewa tzw. pęcherzyk Graafa. Gdy dochodzi do owulacji, pęcherzyk pęka, a komórka jajowa zostaje uwolniona i przedostaje się do jajowodu. Właśnie na tym etapie może dojść do zapłodnienia. Rozerwany pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte wydzielające progesteron – hormon przygotowujący błonę śluzową macicy na przycięcie zarodka. Gdy nie dojdzie do poczęcia, stężenie hormonów spada, błona śluzowa złuszcza się i zostaje usunięta z organizmu w postaci miesiączki.

 

“Najprościej rzecz ujmując brak owulacji oznacza, że nie pękł pęcherzyk i nie wydostała się komórka jajowa”, tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. Jednakże wbrew temu, co podejrzewa wiele kobiet - brak wystąpienia owulacji może, choć nie musi blokować miesiączkę: „Krwawienie może wystąpić w spodziewanym terminie, bądź z przesunięciem, także na tej podstawie kobieta nie może z całą pewnością stwierdzić, że owulacja miała miejsce bądź nie.” - mówi ekspertka.

 

Jak rozpoznać owulację?

Najczęściej kobiety są nieświadome momentu owulacji, zwłaszcza jeżeli nie obserwują swojego cyklu i związanych z jego zmianą objawów. Wyznacznikiem zbliżającej się owulacji jest obfita wydzielina z pochwy (przezroczysty, rozciągliwy śluz) i zmiany temperatury ciała. U niektórych pań podczas owulacji występuje nagły ostry ból wywołany znacznym rozciągnięciem ściany jajnika, czasem występuje też niewielkie plamienie okołoowulacyjne. W obserwacji cyklu pomagają tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które na podstawie codziennych pomiarów temperatury ciała pod językiem wskazują owulację, występowanie dni płodnych i niepłodnych. Wydruki danych z tych urządzeń medycznych są niezwykle przydatne w zdiagnozowaniu występowania cykli bezowulacyjnych oraz niewydolności ciałka żółtego.

 

Przyczyny braku owulacji

Najczęściej spotykaną przyczyną braku owulacji jest zespół policystycznych jajników, co objawia się występowaniem małych pęcherzyków, zawierających na ogół nie w pełni rozwinięte komórki jajowe. Powodem zaburzenia cyklu mogą być także choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość i przeciwnie – znaczna niedowaga. Ogromne znaczenie dla regularności cykli i występowania owulacji ma także stres psychiczny i styl życia. Kobiety często mają problem z pojawianiem się cykli bezowulacyjnych po 35 roku życia, po porodzie oraz po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. „Dość częstąprzyczyną braku owulacji jest także wysoki poziom prolaktyny (nie tylko u kobiet po porodzie), która blokuje owulację.” - dodaje Aleksandra Demiańczyk - “Warto przy powtarzających się cyklach bezowulacyjnych zbadać stężenie prolaktyny we krwi. Proste badanie, które może potwierdzić bądź wykluczyć przyczynę braku owulacji.”

 

Czy mam cykle bezowulacyjne?

Najczęściej to właśnie kobiety długo starające się o dziecko, interesują się tematem braku owulacji i jego przyczynami. U zdrowej kobiety mogą wystąpić cykle bezowulacyjne – czasem zdarza się to raz, dwa razy w roku. Jeżeli jednak większość cykli charakteryzuje się brakiem owulacji, konieczna będzie konsultacja medyczna i podjęcie właściwego leczenia.

 

Beata Mąkolska

konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Polecam
2024-03-12
Szybko sprawnie ,Polecam

Wszystko dla par starających się o dziecko.

Zastanawiasz się, jak szybko i łatwo zajść w ciążę? Być może borykasz się z trudnościami w zajściu w ciążę lub niepłodnością? Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań, takich jak produkty dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy planują powiększenie rodziny.

Decyzja o rozszerzeniu rodziny to wyjątkowy moment, a początek zawsze zaczyna się od naturalnego planowania rodziny, czyli zajścia w ciążę w sposób naturalny. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy występują dni płodne oraz owulacja, ponieważ to właśnie w tych okresach istnieje największa szansa na zapłodnienie.

Najprostszym sposobem na śledzenie dni płodnych jest stosowanie domowych testów owulacyjnych lub dyskretnego mikroskopu owulacyjnego. Alternatywnie, można zastosować metody NPR, takie jak metoda termiczna i termometr owulacyjny. W celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto rozważyć zakup produktów, które wspomagają proces zapłodnienia i poprawiają płodność.

Suplementacja witaminami, które pomagają poprawić płodność u kobiet i jakość nasienia u mężczyzn, jest szczególnie polecana przy niepłodności męskiej. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w żel intymny, który wspomaga proces zapłodnienia poprzez naśladowanie naturalnego śluzu płodnego, ułatwiając plemnikom dotarcie bezpiecznie do jajeczka i zwiększając szanse na zajście w ciążę.

Kiedy starania przynoszą rezultaty, przychodzi moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś w ciąży. Szybko i dokładnie można to sprawdzić w domowych warunkach, korzystając z testów ciążowych (paskowych, kasetkowych lub strumieniowych). Instrukcje wykonania testu znajdziesz w dołączonej ulotce.

Trzymamy kciuki za pozytywny wynik! Powodzenia w Twojej drodze do rodzicielstwa.
pixel