Sprawdź swoje dni płodne poprzez samobadanie pozycji szyjki macicy.
Badanie pozycji szyjki macicy, to kolejna metoda (we wcześniejszym artykule przedstawiony został sposób obserwacji dni płodnych na podstawie śluzu) na określenie swoich dni płodnych.
Metoda ta wymaga dużej wprawy i znajomości własnego ciała. Nie zniechęcaj się! Poświęć kilka minut dziennie na obserwację, a z czasem na pewno dojdziesz do wprawy i bez problemu rozpoznasz układ swojej szyjki macicy.
Jak przeprowadzić badanie?
Powinnaś badać się codziennie, o stałej porze. Przed badaniem dokładnie umyj ręce, gdyż codzienne wkładanie palców do pochwy grozi różnego rodzaju zakażeniami. Przyjmij wygodną pozycję, najlepiej podnieś jedną nogę i podeprzyj np. na ubikacji. Badanie polega na włożeniu głęboko (aż do poczucia oporu) do pochwy jednego lub dwóch palców. Opór, który czujesz, to właśnie szyjka macicy. W przeciwieństwie do ścianek pochwy, jest twardsza w dotyku.
Obserwacja szyjki macicy
Szyjkę obserwujemy skupiając się na jej trzech cechach: stopniu otwartości, jej pozycji oraz twardości.
- Faza poowulacyjna
Szyjkę możesz łatwo wyczuć, ponieważ jest ona niska położona. Jest twarda w dotyku i zamknięta. - Faza przedowulacyjna
Szyjka lekko się unosi wykonując zwrot, otwiera się i staje się miękka, jakby obrzmiała. - Owulacja
Szyjka położona jest wysoko, jest rozpulchniona i otwarta. Otwarcie pozwoli na wsunięcie opuszka palca.
Dla jeszcze lepszych wyników w określaniu dni płodnych, możesz połączyć tę metodę z obserwacją śluzu. Jak tylko dojdziesz do wprawy, metoda ta okaże się łatwa i w szybki sposób będziesz potrafiła zbadać układ szyjki. Zaletą jest również to, że jest tania i możesz ją wykonać w warunkach domowych. Przy prawidłowej interpretacji wyników jest duża szansa, że uda Ci się określić dni płodne, zwiększając tym samym szanse na poczęcie dziecka.